Relacja filmowa z II Krajowego Kongresu Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmików Województw
Zakończył się II Krajowy Kongres Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmików Województw
Dziękujemy Państwu za udział w II Kongresie Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmików Województw, wyjątkowym wydarzeniu poświęconemu wymianie doświadczeń oraz pogłębianiu wiedzy w zakresie działalności samorządowej. Kongres odbył się:
15-16 listopada 2024 roku,
w hotelu Windsor w Jachrance pod Warszawą.
Rady i sejmiki, z uwagi na silny demokratyczny mandat, jakim dysponują radni są organami które odgrywają kluczową rolę w uwzględnianiu potrzeb mieszkańców w procesie decyzyjnym na szczeblu lokalnym i regionalnym. Podczas dwóch dni Kongresu skupiliśmy się na najważniejszych tematach z którymi codziennie muszą mierzyć się organy stanowiąco-kontrolne jednostek samorządu terytorialnego.
Kadencja władz samorządowych rozpoczęta w maju 2024 r. jest czasem w którym władze lokalne będą musiały zmierzyć się z wdrożeniem reformy planowania przestrzennego oraz z zastosowaniem nowych zasad planowania budżetowego, będących konsekwencją nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zmiany te w sposób istotny wpłyną na prace organów stanowiących j.s.t. Cieszymy się, że II Kongres Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmików Województw był platformą wymiany wiedzy oraz doświadczenia pomiędzy przewodniczącymi, radnymi, ekspertami i przedstawicielami administracji rządowej. Dziękujemy za współpracę Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowemu Instytutowi Samorządu Terytorialnego, organizacjom samorządowym oraz innym partnerom.
Ponadto w programie kongresu poruszyliśmy sprawy takie jak: transmitowanie sesji rad i sejmików, metody zapewnienia udziału obywateli w pracach organów stanowiących, a także kwestie związane z udostępnianiem informacji publicznej oraz z rozpoznawaniem petycji, skarg i wniosków. Wspólnie zastanawialiśmy się nad najlepszymi rozwiązaniami w tym względzie. W trakcie naszych obrad poruszaliśmy także praktyczne zagadnienia związane ze statutami jednostek i prowadzeniem sesji rady lub posiedzeniami komisji.
Podczas I edycji Kongresu Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmików Województw, która odbyła się w Wiśle w 2023 r. bardzo wyraźnie wybrzmiała z Państwa strony potrzeba kontynuowania tej inicjatywy. W 2024 r. udało się nam ten postulat zrealizować. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego zdaje sobie sprawę, że aktywne włączanie się rad i sejmików w samorządowy proces decyzyjny daje gwarancję, że samorząd będzie bliższy mieszkańcom. Pogląd ten płynie również z Państwa doświadczeń, którymi dzielicie się w ramach regionalnych forów przewodniczących rad i sejmików.
Wiemy, że Państwa praca wymaga radzenia sobie z niespodziewanymi problemami. Liczymy, że podczas Kongresu uzyskacie Państwo odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się podczas wykonywania obowiązków oraz wymienicie się wzajemnie wieloma cennymi doświadczeniami.
Jesteśmy przekonani, że Kongres Przewodniczących będzie dla Państwa inspirującym i ciekawym wydarzeniem. Formuła Kongresu jest tak przygotowana by zapewnić możliwość dyskusji wszystkim zainteresowanym uczestnikom. Jako organizatorzy chcemy by głos Przewodniczących Rad i Sejmików był słyszalny. Liczymy, że wnioski z naszych obrad posłużą do sformułowania postulatów zmian w prawie oraz wypracowania dobrych praktyk.
NASI PARTNERZY:
Partnerzy Instytucjonalni: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego
Partnerzy Środowiskowi: Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej – Polskie Regiony, Związek Miast Polskich.
Partnerzy Biznesowi: EMKA Oil, eSesja, MWC Voting Solutions, LEDVANCE
Partnerzy medialni: SAS Serwis Administracyjno-Samorządowy, Wspólnota.